Klaipeda ÜniversitesiKlaipeda Üniversitesi, 1 Ocak 1991 tarihinde kurulmuş olup Deniz Mühendisliği, Pedagoji, Beşeri Bilimler ve Doğa Bilimleri fakülteleriyle ve yaklaşık 3.000 öğrenciyle eğitim faaliyetlerine başlamıştır. 25 yıl içinde bu rakamlara 1.500 öğrenci eklenerek üniversitenin fakülteleri şu anki görünümünü almıştır. Ayrıca, Üniversitenin akademik personeli de bu süreçte 300’den 700’e çıkmış olup bunların %59’u doktoralı akademisyen ve/veya tanınmış sanatçılardır. Üniversitenin mevcut fakülteleri şunlardır: Deniz Bilimleri ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Beşeri Bilimler ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, Toplum ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat Akademisi, Sürekli Eğitim Enstitüsü ve Baltık Tarihi ve Arkeolojisi Enstitüsü.

Klaipeda Üniversitesi’nde şu anda üç kademede 100’den fazla eğitim programı bulunmaktadır. Bu eğitim programlarından toplamda 30.600 kişi mezun olmuştur ve aralarında doktoralı akademisyenler, büyük şirketlerin müdürleri, üst düzey kamu görevlileri, mühendisler, öğretmenler, sanatçılar ve sahne profesyonelleri bulunmaktadır.

Üniversite’de 60’tan fazla araştırma ve eğitim laboratuvarı, botanik bahçesi, araştırma gemileri, Deniz Araştırmaları Merkezi, eğitim tiyatrosu, akustiği muhteşem bir konser salonu, Ekümenik Evanjelik Şapel, 500.000’den fazla doküman bulunduran bir kütüphane ve fizik, biyomedikal, teknoloji, toplum bilimleri ve beşeri bilimler alanındaki temel ve uygulamalı bilimsel araştırmaları, deneysel ve sanatsal çalışmaları destekleyen bir yayınevi bulunmaktadır. Klaipeda Üniversitesi’nde her yıl 60’tan fazla uluslararası ve ulusal proje yürütülmektedir. Aynı zamanda pek çok uluslararası fon, program ve ağ ile ortak çalışmalar devam ettirilmektedir.

Mobil iletişim Litvanya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Litvanya’da şehir içi ulaşım troleybüs, minibüs ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve Litvanya’daki taksiciler, sizin de görebileceğiniz bir şekilde gitmek istediğiniz adresi navigasyona girip navigasyonun önerdiği yolu kullandıklarından güvenilirdir. Yaz aylarında bisiklette bir ulaşım aracı olarak kullanılabilir.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Litvanya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Litvanya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 veya 2 yıl arasında sürmektedir.
Litvanya’da lisans tamamlama imkânı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Litvanya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Litvanca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Litvanca tercih ederseniz 1 yıl Litvanca hazırlık eğitimden sonra Litvanca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Litvanya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 300€ ile 680€ arasında değişim göstermektedir.
Litvanya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Litvanya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Litvanya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Litvanya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.
Litvanya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili