Politecnico Di MilanoPolitecnico Milano (POLIMI), mühendis, mimar ve endüstriyel tasarımcılar yetiştiren bir bilim-teknoloji üniversitesidir. Üniversite, öğretim ve araştırma faaliyetlerinde kalite ve inovasyona odaklanmış, deneysel araştırma ve teknoloji transferi yoluyla iş ve üretim dünyası ile verimli bir ilişki geliştirmiştir.
 
Araştırma faaliyetleri her zaman pedagojiyle ilişkilendirilmiştir. Bu bağlılık, Politecnico Milano'nun uluslararası arenada yüksek kaliteli sonuçlar elde etmesine izin vermiş, aynı zamanda üniversitenin iş dünyasına katılımını artırmıştır. Araştırma faaliyetleri, endüstriyle yapılan işbirliği ve ittifaklarla el ele ilerlemektedir.
 
Çalışacağı dünyayı bilmek, öğrencilerin eğitiminde hayati önem taşır. POLIMI’de sanayi dünyasının ve kamu idaresinin ihtiyaçlarına atıfta bulunarak, yeni yollar izlemek ve sürekli ve hızlı inovasyon ihtiyacını göz önüne almak suretiyle araştırmalar kolaylaştırılmaktadır. Birçok durumda Fondazione Politecnico ve Politecnico'nun ait olduğu konsorsiyumlar tarafından desteklenen endüstriyle ittifak, üniversitenin faaliyet gösterdiği bölgelerdeki iş olanaklarını takip etmesine izin verir.
 
POLOMO, en nitelikli Avrupa üniversiteleriyle işbirliği yapan çeşitli araştırma, saha ve eğitim projelerinde yer almakta olup etki alanı Kuzey Amerika'dan Güneydoğu Asya'ya ve Doğu Avrupa'ya yayılmaktadır. Günümüzde, uluslararası nitelik kazanma ihtiyacıyla birlikte Politecnico Milano, Avrupa ve dünyanın önde gelen teknik üniversiteler ağına katılmakta ve pek çoğu İngilizce yapılan birçok ders sunmaktadır.
Mobil iletişim İtalya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise İtalya’daki BNL gibi bazı bankaların Türkiye’deki bankalarla anlaşması bulunmaktadır ve Türkiye’deki bazı bankaların İtalya’da şubesi bulunmaktadır, bu sayede bu bankaları kullanarak kolayca para transferi yapılabilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
İtalya ulaşım konusunda en gelişmiş ülkelerden biridir. Şehir içi ulaşım tramvay, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir, tercih ederseniz bisiklet gayet kolay kullanılabilecek ve diğerlerine göre daha avantajlı bir ulaşım aracıdır ve İtalyanlar bolca kullanır. Ayrıca taksi fiyatları ülkemize göre çok pahalı olsa da zor durumda kalındığında akılda bulunması gereken bir seçenektir.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genellikle Temmuz sonuna kadar devam etmektedir ve başvurudan sonra bölüme yerleşip yerleşemeyeceğinizi belirleyen bir teste girmek zorunludur.
İtalya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı genelde 2 yıl sürmektedir.
İtalya’da lisans eğitimi alabilmek için 12 yıllık bir eğitimden geçmiş ve üniversite sınavından da 4 yıllık bir bölüme yerleşmiş olmak gerekir. Eğer öğrenci 11 yıl eğitim görmüş ve 4 yıllık üniversite kazanmış ise İtalya’da düzenlenen hazırlık sınıfında eğitim alması ve sınıfı geçmesi gerekir.
İtalya’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla İtalyanca olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerindeki çok nadir bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce ve İtalyanca olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
İtalya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber genelde ortalama 550€ ile 1300€ arasında değişim göstermektedir.
İtalya’ya ilk gidişte 3 veya 6 aylık öğrenci vizesi alınmakla beraber İtalya’da üniversite okumaya devam ederken 1 veya 2 yıllık oturum izni alınmaktadır.
İtalya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için toplamda 12 yıllık eğitim görmüş olmak ve Türkiye’de 4 yıllık bir lisans bölümünü kazanmış olmak gerekir. İtalya’da eğitim görmek için ise eğitim dili İtalyanca olduğundan her üniversiteye göre değişmekle beraber İtalyanca dil seviyenizi kanıtlayacak bir belgeye de ihtiyacınız olacaktır. Bu belge İtalya’daki belirli sınavlardan birine girip sınavı başarıyla geçerek ve üniversitenizin istediği dil seviyesine ulaşıp kazanılabilir.
İtalya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. İtalya’da konaklama fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre ortalama olmakla beraber şehirden şehire (özellikle Roma ve Milano gibi şehirler çok pahalıdır), bölgeden bölgeye çok fazla değişebilir.
İtalya’daki tüm üniversitelerin YÖK tanınırlığı bulunmaktadır. Bireysel olarak alınan YÖK denkliği için bu tanınırlık kolaylık oluşturmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili