Kaunas Teknoloji ÜniversitesiKTÜ, Baltık bölgesinin en büyük teknoloji üniversitelerinden biridir. İş dünyasıyla olan bağları, bilimsel araştırmalardaki liderliği, esnek disiplinlerarası çalışma programları ve unutulmaz öğrenim deneyimi ile tanınan KTÜ, uluslararası arenada kabul gören bir yüksek öğrenim kurumu olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Üniversitedeki çalışmalar, lisans, yüksek lisans, bütünleşik ve doktora düzeyinde eğitim seviyelerinde yürütülmektedir. Çalışma programının tüm gerekliliklerini yerine getiren öğrencilere buna uygun diplomayı almaya hak kazanır (Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora). KTÜ’deki eğitim faaliyetleri toplamda 16 lisans ve 24 yüksek lisans programı kapsamında devam etmektedir. Üniversite ayrıca, pedagoji alanında akademik derece vermeyen profesyonel öğrenim olanakları da sunmaktadır.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında %2,7’lik dilimde yer alan KTÜ, yetenekli öğrencileri, akademisyenleri ve araştırmacıları bir araya getirmektedir. Vaka analizinden teknoloji transferine uzanan öğretim programlarıyla iş dünyasıyla yürüttüğü ortak çalışmalarda lider konumdadır. KTÜ bünyesinde değişim programları, staj olanakları, girişimcilere yönelik imkânlar, spor faaliyetleri gibi alanlarda çok çeşitli hizmetler sunulmaktadır. KTÜ Kariyer Fuarı, Baltık ülkelerinde gerçekleştirilen en büyük kariyer fuarı olup üniversite aynı zamanda Baltık ülkelerinin tek ve en büyük Bloomberg Finans Piyasası Laboratuvarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Enformatik İngilizce 4 Yıl 2595 €
Kamu Yönetişimi İngilizce 4 Yıl 1466 €
Politika ve Güvenlik Çalışmaları İngilizce 4 Yıl 1466 €
Kimya Teknolojileri ve Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2595 €
İnşaat Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2595 €
Mimarlık İngilizce 5 Yıl 2595 €
Yeni Medya Dili İngilizce 4 Yıl 2175 €
Makine Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2595 €
Elektrik-Elektronik Mühendisliği İngilizce 4 Yıl Burslu/2595 €
Havacılık Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2595 €
Taşıt Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2595 €
Mekatronik İngilizce 4 Yıl 2595 €
Robotik İngilizce 4 Yıl 2595 €
Materyal Fiziği ve Nanoteknoloji İngilizce 4 Yıl 2595 €
Mobil iletişim Litvanya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Litvanya’da şehir içi ulaşım troleybüs, minibüs ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve Litvanya’daki taksiciler, sizin de görebileceğiniz bir şekilde gitmek istediğiniz adresi navigasyona girip navigasyonun önerdiği yolu kullandıklarından güvenilirdir. Yaz aylarında bisiklette bir ulaşım aracı olarak kullanılabilir.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Litvanya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Litvanya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 veya 2 yıl arasında sürmektedir.
Litvanya’da lisans tamamlama imkânı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Litvanya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Litvanca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Litvanca tercih ederseniz 1 yıl Litvanca hazırlık eğitimden sonra Litvanca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Litvanya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 300€ ile 680€ arasında değişim göstermektedir.
Litvanya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Litvanya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Litvanya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Litvanya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.
Litvanya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili