Jagiellonian ÜniversitesiTarihi Krakow şehrinde bulunan ve Polonya’nın en eski yüksek öğrenim kurumu olan Jagiellonian Üniversitesi, Avrupa’nın da en eski yüksek öğrenim kurumlarından biridir. 12 Mayıs 1364’te kurulmuş, 2014’te 650. Yılını kutlamıştır. Jagiellonian Üniversitesi, kuruluşundan itibaren uluslararası bir kurum olmuştur. Geçmişte pek çok milletten öğrenci bu üniversitede eğitim görmüştür. Tarihte Rusya, Prusya, Avusturya işgalleri ve iki Dünya Savaşı atlatan üniversite, Polonya mirasını koruyarak Avrupa’nın entelektüel mirasına katkıda bulunmayı sürdürmüştür.
 
Kopernik, Karol Olszewski ve Papa II. John Paul gibi tarihte yeri olan önemli isimler bu üniversitede eğitim görmüştür.
 
Günümüzde, Jagiellonian Üniversitesi 16 fakülteden oluşmakta, 4.000 civarı akademisyenle 80’den fazla çalışma alanında 40.000’in üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Polonya’da, bünyesinde üç Tıp Fakültesi bulunduran tek üniversitedir ve pek çok modern laboratuvara sahiptir. Saygın araştırmacıları ve son teknoloji altyapısıyla JU, Polonya’nın önde gelen bilimsel kurumlarından biri olup dünya genelinde önemli akademik merkezlerle işbirliği halindedir.
 
Üniversite bünyesinde 150’den fazla öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Genç araştırmacılar bu topluluklarda ilgilerini çeken akademik konularda çalışma yürütürken aynı tutkuyu paylaşan diğer genç araştırmacılarla dostluk kurmaktadır. Bu anlamda JU, akademik ciddiyet ve dostluk ilişkilerini aynı potada eritebilmeyi başarmış bir üniversitedir.
 
Jagiellonian Üniversitesi, tıp alanında ciddi başarılara imza atmıştır. JU Tıp Okulu (JU Medical College) bünyesinde faaliyet gösteren araştırmacılar, kalp cerrahisi, üroloji ve nöroloji alanlarında öncü çalışmalar yürütmekte, çoğu zaman yeni tedavi yöntemleri geliştirmektedir. Bu çalışmaların sonuçları en prestijli akademik dergilerde yayınlanmaktadır. Jagiellonian Üniversitesinin ciddi başarı gösterdiği diğer alanlar arasında arkeoloji, astronomi, biyoteknoloji, moleküler biyoloji gibi disiplinler de yer almaktadır. Üniversitede görev yapan araştırmacılar pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür. Bu başarıları göz önüne alındığında, çağın ilerisinde bir kurum olan Jagiellonian Üniversitesinde eğitim almak yeni bilimsel keşiflere tanıklık etmek ve hatta bu keşiflerin bir parçası olmak açısından da çok heyecan verici olacaktır.
 
Jagiellonian Üniversitesinin bir diğer avantajı da Polonya’nın eski başkenti olan Krakow’da yer almasıdır. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği Krakow, muhteşem bir kültür merkezidir. Kent merkezine sadece 4 km mesafede bulunan Jagiellonian Üniversitesinin bazı binaları kendi başına önemli turistik alanlardır.
Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili